Arts EntertainmentArts EntertainmentMusicMoviesTVArts ExhibitsPerforming ArtsReality TVCelebrityPop CultureAnimationYoung Adult FictionBooksMovie ReviewsComic BooksNewsNewsTop NewsInternational NewsStrange NewsScience SpacePoliticsElectionsEnvironmentExtreme WeatherGovernmentCrime CourtsBusiness Cheap NFL Jerseys China FinanceSameSex MarriageSmall BusinessStock MarketGun ControlGlobal WarmingPersonal FinanceDemocratRepublicanPolitical BuzzMarketing and PRImmigrationLeisureLeisureFood DrinkTravelSpa BeautyAutos MotorcyclesBars ClubsRecipesDrinksBudget TravelDIY MechanicAuto ReviewsNatural BeautyLuxury TravelMakeupHair NailsTechTechGadgets TechVideo GamesInternetTech Arts EntertainmentArts EntertainmentMusicMoviesTVArts ExhibitsPerforming ArtsReality Wholesale Jerseys From China TVCelebrityPop CultureAnimationYoung Adult FictionBooksMovie ReviewsComic BooksNewsNewsTop NewsInternational NewsStrange NewsScience SpacePoliticsElectionsEnvironmentExtreme ParentingHealth FitnessEducationReligion SpiritualityWeight Loss DietingWeddingsGardeningHome Cheap Jerseys Free Shipping SportsRecreational SportsCollege SportsGeneral SportsFantasy SportsMotorsportsHunting FishingHikingCampingRunningEquestrianWater SportsAction SportsEndurance SportsRecreation. Kobe Bryant, who plays for the Los Angeles Lakers basketball team, stands accused of raping a 19yearold college student in the Colorado town of Eagle on 30 June.Cheap Nike NFL Jerseys China The BBC's David Willis in Eagle says that although American sport and basketball in particular has seen its share of sex scandals there have been few, if any, to rival the Bryant case.10 Reasons Why Being Famous Isn't All That Greatby Fotinoula Gypsyy3 years ago Oklahoma City Thunder AllStar Kevin Durant took to Harlem last night to play a little ball. Apparently things went swimmingly.Wholesale NFL Jerseys Online Yeah, I know, who's really going to guard him out there, right? Say what you will, that's an impressive performance. Coach Outlet Coach Factory Outlet Coach Outlet Store Coach Handbags Outlet Coach Outlet Coach Factory Outlet Coach Outlet Coach Handbags Coach Site Michael Kors Outlet Michael Kors Handbags Outlet Cheap Michael Kors Michael Kors Outlet Michael Kors Handbags Outlet Cheap Michael Kors Michael Kors Outlet Michael Kors Handbags Outlet Cheap Michael Kors
cheap nfl jerseys china cheap nfl jerseys free shipping wholesale nhl jerseys china wholesale jerseys from china cheap nfl jerseys free shipping cheap nfl jerseys for sale cheap jerseys free shipping wholesale nfl jerseys from china cheap nfl jerseys sale cheap nike nfl jerseys china wholesale jerseys free shipping cheap nfl jerseys wholesale wholesale nfl jerseys online cheap nfl jerseys wholesale china jerseys wholesale cheap coach handbags outlet authentic designer handbags cheap coach handbags outlet cheap coach purses outlet discount coach bags coach bags sale coach purse outlet cheap real coach purses coach handbags sale online coach purse outlet michael kors outlet online store cheap michael kors bags cheap michael kors purse michael kors factory outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors purses michael kors bags outlet online cheap michael kors purse michael kors handbags discount
Doğru Perde Seçimi


 
      Pencereler çoğunlukla evin mimari çizgisiyle ilişkilenerek farklı boyut ve formlarda karşımıza çıkar. İç mekanların en doğal odak noktaları olan pencerelerin nasıl dekore edildikleri ise odanın karakteri, atmosferi ve tarzı hakkında önemli ipuçları verir. Büzgülü tüllerden storlara, fon perdelerden jaluziye kadar pencere giydirmenin sonsuz seçeneği var.
     
     Bütçeniz veya zevkiniz ne olursa olsun, doğru perde seçimi yapabilmeniz için kendinize uygun öneriler bulabileceğiniz bir çalışma hazırladık sizler için;
     
     Ne tür bir ışık kalitesini istediğinizi düşlünün. Rahatlatıcı ve güneşlli bir atmosfer istiyorsanız, hafif tül perdeler kullanarak doğal ışıktan maksimumda yararlanın. Tazeliği ve modernliği çağrıştıran kotonlar astarsız kullanılırsa ışığı daha iyi geçirir.
     
     Bilindik beyaz tüllere alternatif mi yaratmak istiyorsunuz? Kırmızı- beyaz kareli tüller de aynı işlevi görür. Mahremiyetinizi korurken ortama biraz canlılık ve renk katar. Kışın en karanlık anlarında bile sıcak bir ışık mı tercih ediyorsunuz? Sarı perdeler tam size göre!
     
      Storlar gerektiğinde mahremiyet sağlar ve doğal ışığı içeri davet eder. Üstelik onları dekoratif öğelere dönüştüren sonsuz kumaş seçenekleri var.
     
     Şeffaf veya yarı geçirgen kumaşlar içinde en dekoratif olanlarından biri de dantellerdir. Düz kanatlı perdeler halinde kullanılınca daha etkili olurlar.
     
     Küçük pencereleri büyük, büyükleri ise küçük gösterin. Hedefiniz mekanınızı uyumlu kılmak… Farklı ölçeklerdeki pencereler bu uyumu bozacağından, küçük pencereleri büyük göstermek için korniş veya tepe başlığını pencerenin üzerine monte edin ve aynı mekandaki perdelerin boylarını eşlitleyin.
     
     Perdelik kumaşlar pek çok renk, desen ve dokuda üretilir. Biraz maceracı olun ve beklenmedik kombinasyonlar yaratın. Mesela aynı penceredeki iki perde kanadının birini muslin, diğerini kotondan uygulayarak ilginç ve katmanlı bir görünüm yakalayın.
     
     Perde ve storların çarpıcı birlikteliği, dramatik bir tarz ve esnek ışık kontrolü sağlar. Storla iki kanatlı, büzgülü bir perde ve tepe başlığını aynı pencerede buluşturabilirsiniz.
     
     Düz kumaştan bir perdeyi vurgulamak için kenarına ve üst kısmına desenli veya renkli kumaştan şeritler diktirin. Ya da siyah-beyaz ‘toile de jouy’ perdeleri kırmızı ponpon kenar şeritleriyle tamamlayarak, modası geçmeyen bir görüntüye sahip olun. Böylesi sürprizler en basit perdeye bile canlılık ve bir tarz katabilir.
     
     Geometrik desenleri karıştırarak odalarınızın modunu yükseltin. Çizgilileri kareli, ekoseli ve puantiyelilerle bir arada kullanmaktan çekinmeyin. Bu farklı desenleri bir arada tutabilmek için onları aynı renklerden seçin.
     
      Geniş desenleri uzun kanatlı büzgülü perdelerde; orta boyuttakileri kısa perdeler, korniş ve pervazlarda; küçük desenleri ise vurgu parçalarında kullanın.
     
     Renkli tül perdelerin üst kısımlarına ikiye kıvrılmış şeritleri belli aralıklarla dikin ve bir korniş çubuğuna asın. Bu tüller ışığı filtreler ve alacalı bir ışık etkisi yaratır.
     
     Beyazdan, bisküvi ve toprak tonlarına uzanan nötr renkler, klasik veya modern mekanlarda sıkça başvurulan dekorasyon öğeleridir. Kumaşların üzerindeki kendinden kare ve çizgi kabartıları ve desenleri, düz yüzeye grafik bir katkı sağlar.
     
     Pencerenizi dekore ederken döndürüp düğümlediğiniz dökümlü kumaşlar kullanın. Bu ince ve uzun kumaşı pencerenizin üzerindeki rustik boyunca devam ettirerek vurgu yakalayın.
     
     Odanıza canlılık katmak için oranj-mavi; yeşil-pembe- kırmızı gibi zıt renklerin birlikteliğine başvurun. Yumuşak pembe, lila, şeftali ve leylak tonları ise yatak odaları için ideal. Feminen çağrışımlar yaratan bu renkler floral, nakışlı desenler ve parlak dokunuşlarla daha ön plana çıkar.
     
     İhtişamlı ve lüks bir etki için, yansıtma özelliği olan ve dokunma hissi uyandıran ipeklileri seçin. Kırmızı, mor, dore gibi renkler doğaları gereği gösterişlidir. Hele dönemsel bir görüntü peşindeyseniz, geleneksel desen ve dokuları olan kadife, şönil ve saten sizin için ideal…
     
     Taze ve modern bir etki arıyorsanız, mavi ve sarıların kombinasyonundan, denizci şeritlerinden oluşan cesur figüratif desenlere uzanan koton ve keten kumaşlara başvurun.
     
     Eski dönem pencerelerin karakterlerini bozmamak için onları tümüyle örtmeyecek perde modelleri seçin. Mesela kavisli bir pencerenin en üstündeki bölümün kapanması gerekmez. Kornişinizi pencerenin üst kısmını açıkta bırakacak şekilde takın ve perdeyi bu yükseklikten itibaren sarkıtın.
     
     Büzgülü perde en çok kullanılan modeldir. Renk ve deseni ortaya çıkarma fırsatı tanırken, mekanın atmosferini de yumuşatır. Bu perdeleri mobilyalarla uyumlu veya tezat renklerde seçebilirsiniz.
     
     Ağır kadife kumaşlardan yere kadar uzanan perdeler zarafet, resmiyet ve klasik bir şıklığı sembolize eder. Ama lüks ve zengin bir etki için, ekonomik bir keteni de ortasına astar koyarak çift taraflı diktirebilirsiniz. Ponpon veya püsküllü bir başlık detayı ekleyerek perdenize dokusal bir ilginçlik katabilirsiniz.
     
     Resmi bir etki için sık pililer ideal. Bu pilileri krem gibi düz bir kumaş ile deneyerek bile perdeye ilginçlik kazandırabilirsiniz.
     
     Perde kanatları zemin üzerine yaklaşlık 1,5 cm düşmeli. Çok dökümlü perdeler için etek uçlarına ekstra 15 cm’lik bir pay ekleyin ki dökümün hakkını verebilsin. Ama bu tür perdelerin, etrafında dolaşılan pencereler için elverişli olmadığını unutmayın.
     
     Fransız pilileri (üçlü pili) uzun bir perdenin kolonumsu bir görünümde yere kadar uzanarak düşeylik hissini vurgulamasını sağlar.
     
      Tek kanatlı büzgülü bir perdeyi isterseniz pencere boyunca çekebilir, isterseniz dekoratif biçimde bir kenarda toplayabilirsiniz. Büyük pencereler için iki yana açılmış eşit ölçüdeki kanatlar ideal olur. Çok geniş bir pencerede üç perde kanadı görüntüyü daha da ilginçleştirir.
     
     Basit ve resmi olmayan ortamlar için sempatik kareli bir perdenin üzerine aynı kumaştan ince şeritler dikin ve rustik bir kornişe bağlayın. Bu uygulama özellikle hafif kumaşlar ve tüllerle daha iyi bir sonuç verir.
     
     Çizgili pamuklu kumaşlar doğayı çağrıştıran country tarzı evlerde çok kullanılır. Büzgülü perdeleri metal bir çubuk veya ipe geçirin. Bu tarz perdeler mutfak ve banyolar için de çok uygun olur.
     
     Dikdörtgen pencereler için perde tasarlamak, kavisli veya açılı olanlarına göre daha kolaydır. Çok küçük pencereler basit perde ve storlarla daha iyi görünür, ama isterseniz süslü elemanlar ile de kolaylıkla çözümlenebilir. Köşe pencereleri, yüksek pencereler ve çatı pencereleri için özel çözümler gerekir.
     
     Cumbalı pencereniz varsa, formunu ve güzelliğini daha da vurgulayın. Kadife, büzgülü kısa perdeleri yere kadar uzanan tül perdelerle bir araya getirin. Daha modern bir tarz için, her bir pencerede katlanır veya yuvarlanır stor perdeler kullanın. Mobilyaların doku ve rengine uygun kumaşlar seçin.
     
     Camlı Fransız kapılar ve sürgülü kapılar için, ipekli kumaştan yere kadar büzgülü perdeleri, aynı kumaştan farbalalı bir alınlıkla kullanın; iki yana şık braçollarla tutturun. Desenli kumaş kullanacaksanız, üst kısmına zıt bir renkte şerit diktirebilirsiniz. Modern bir tarzdan yanaysanız, her bir kapı kanadı üzerine şık jaluzi veya storlar asabilirsiniz.
     
     Büyük pencerelerinizin açıldığı güzel bir bahçeniz varsa, bu manzarayı çerçevelemek için mümkünse pencerelerinizi boş bırakın. Camlarınızı bir film tabakasıyla kaplatıp mobilyalarınızın güneşten solmalarını engelleyebilirsiniz.
     
     Şık bir görünüm yakalamak için, düz perdeleri bir rozet ile yanlarda tutturabilirsiniz. Cumba başlamadan tavana boylu boyunca bir rustik asıp, iki uzun kanadı iki yanlarda toplayabilirsiniz.
     
     Gevşek dokulu tül perdeleri koyu metal çubuklardan sarkıtın veya tavana monte edilen halkalara takarak daha yüksek bir mekan algısı yaratın. Gerekirse, yükseklik etkisi yaratmak için boyuna çizgili perdeleri tercih edin.
     
     Çatı pencereleri ve problemli pencereler için stor kullanın. ‘Yelkenli’ tarzı gölgelik için kumaşın bir ucuna dikilmiş ipi karşı köşesindeki kancaya tutturun.
     
     Loft tarzı mekanlarda dümdüz perde kanatlarını kartonpiyer bir şeridin arkasına saklayın. Mekana hakim dekorasyon renklerinde kendinden kabartmalı, köşeli desenli kumaşlar, odada vurgu yakalar ve bütünlük sağlar.
     
     Her biri ayrı kanatlara monte edilmiş ince çubuklara büzgülü tüller asarak café tarzı perdeler yaratabilirsiniz. Bu perdeler doğal ışığı içeri alırken mahremiyet de sağlar. İki sıra halinde ise pencereyi tamamen kapatır, tek sıra olarak pencerenin ortasından geçen bir çubuğa takılabilir.
     
     İki kanatlı pencereler için eşik yüksekliğinde perdeleri iki yanda püsküllü bağcıklarla toplayabilirsiniz; isterseniz tepede bir perde yuvası yaptırabilir, bunu da uygun bir tekstille kaplatabilirsiniz.
     
     Sıra dışı formdaki bir pencerenin doğramalarını güçlü bir renge boyayın. Yuvarlak pencereler için yarısından geçecek şekilde bir rustik takın, tülü her iki yanında yere değecek kadar dökümlü bir şekilde asın.
     
     Perdelerinizi korniş dışında halkalara tutturabilir, düğüm atabilir, briz kullanabilirsiniz. Perdenizin tepesinde küçük delikler açıp içinden deri veya sıra dışı ipler geçirip kornişe asarak farklılık yaratın.
 
Pencerenizi giydirmenin farklı yolu

      Evin ışığa açılan kapıları olan pencereler, farklı perde uygulama seçimleri ile bulundukları mekanda yeni odak noktaları yaratabilir. İşte bu aralar popüler olan 7 perde modeli. 


     
Yumuşak kıvrımlar
      Perdenizin kumaş kıvrımları sade ama etkileyici bir görünüm yaratır. Kornişle asılan perdelerin dökümlü ve zarif görünümleri pencerelerin her zaman düzenli görünmesini sağlar. Bu tarz perde sistemi için parlak krom, ince ve düz hatlı raylar kullanırsanız dikkati sadece perdeye çekmiş olursunuz.
     
     Ayrıca perde boyunuzu uzun tutarsanız açık ya da kapalı, her zaman düzgün ve zengin bir görünüm elde etmiş olursunuz. Ayrıca tüllerinizin de böyle asabilirsiniz.
     
Kurdeleler
      Kumaşınızın yumuşak dokusunu daha iyi vurgulamak için raylı sistem kullanabilir ya da perdenizi kurdelelerle bağlayarak asabilirsiniz.
     
Stil önerisi
      Lüks seviyorsanız kadife kumaşlar ve damask desenlerle perdenizi yenileyebilirsiniz. Ama düz kumaşlar da bu uygulama için iyi bir seçenek.
     
Şık drapeler
      Bu tarz bir perde için düz ray sistemi kullanırsanız piliseler daha dökümlü ve şık durur. Ancak perde rayını kısa drapeli kapama ile gizleyebilirsiniz.
     
Klasik bir uygulama
      Klasik drapeli bir perde sade ve şık bir etki yaratır. Özellikle geniş pencereler için uygun olan bu sistemde geleneksel perde asma modelini sadeleştirerek daha modern bir görüntü yakalayabilirsiniz. Drapeli perde kapaması için kumaşın tonlarından birini seçebilirsiniz. Bu hem sofistike bir hava yaratır, hem de tavan bitişindeki kötü detayı gizlemiş olur. Hafif pilise bir dikiş ve bitişlerde kullanacağınız minik topuzlar perdeyi açtığınızda her iki yanda düzgün durmasını sağlayacaktır.
     
Stil önerisi
      Bu tarz bir perde için düz ray sistemi kullanırsanız piliseler daha dökümlü ve şık durur. Perde rayını da kısa drapeli kapama ile gizleyebilirsiniz.
     
Perde boyu için
      Eğer yeriniz müsait değilse bu tarz bir uygulama için perde boyunu pencere parapet bitşinde ya da radyatör üstünde de tutabilirsiniz.
     
Hem desenli, hem düz
      Desenli perdelerinizi düz kumaşlarla bir arada kullanmak mekâna hareket kazandırır. Bu tarz bir uygulama için perdenin üçte ikisinde desenli kumaş, kalanında ise düz kumaş uygulayabilirsiniz. Ayrıca saten ve organza gibi ya da koton ve keten gibi farklı kumaşları da kombinleyebilirsiniz. İki desenin ve kumaşın birleşim yerinde hafif drapeler veya ince kurdeleler şıklık katabilir. Eğer böyle bir uygulama yapacaksanız iki kumaşın tonlarını birbirine yakın tercih etmelisiniz.
     
Stil önerisi
      Farklı perde kumaşlarını bir arada kullanarak da dikkat çekici pencereler yaratabilirsiniz. Örneğin saten ve organza birlikteliği zengin bir atmosfer yaratır.
     
Rustik uygulama için
      Rustik boru kullanıyorsanız perdeyi halka yerine kendinden büzgü ile asmak da iyi fikir. Ancak kumaş satın alırken metresine dikkat etmelisiniz.
     
Her kanada iki perde
      Pencerelerinizin zarif bir stil kazanmasını istiyorsanız her kanada iki perde uygulayabilirsiniz. Böylece pencereniz tek kanat perde uygulamasına göre daha gösterişli duracaktır. Bu tarz bir uygulama için rustik boru kullanabileceğiniz gibi raylı sistem de uygulayabilirsiniz. Ancak raylı sistemde tavan bitişini estetik bir biçimde kapatmak için ahşap ya da metal kapama borusu önerebiliriz. Dilerseniz, her kanadı ayrı bir renso ile üçte ikisi kadar yükseklikte sabitleyerek de farklılık kazandırabilirsiniz.
     
Stil önerisi
      Bu tarz bir perde uygulamasında tek renk tercih edebilirsiniz. Perde kenarlarında tekrarlayacağınız süslemeler bütünlük hissini pekiştirecektir.
     
Braçol
      Kumaş seçiminizi sade ve açık renk yapıyorsanız renso ya da braçol için parlak ve işlemeli modeller tercih ederseniz farklı bir görünüm yakalarsınız.
     
Bağlamalı perde için
      Pencerenizi daha dikkat çekici kılmak için renso ya da braçol kullanabilirsiniz. Metal ya da ahşap rensolar perdelere son derece estetik bir hava katıyor. Bu uygulamada perdeyi açık tuttuğunuzda da dekoratif bir görünüm yakalarsınız. Böyle bir perde için yalın ve ince bir perde borusu uygun olabilir. Ayrıca boru bitişleri için topuz ya da süsleme kullanmanız da gerekmez. Ancak boruyu pencereden daha uzun tutarsanız pencereyi olduğundan daha geniş gösterecektir.
     
Stil önerisi
      Bu tarz bir perde uygulaması için saten ya da bunun gibi parlak kumaşlar tercih edilebilir. Böylece pencerenize daha ışıltılı bir görünüm kazandırabilirsiniz.
     
Metal detaylar
      Düz perdeleri halkayla asmak ya da bağlamak yerine kumaş üzerinde delikler açarak çift taraflı metal bilezikle da asabilirsiniz.
     
Perde ve stor bir arada
      Işığı daha iyi kullanabilmek için stor ve düz perde bir arada uygulanabilir. Katlanır stor ve düz perde sistemini bir arada kullanarak şıklık yaratabilirsiniz. Storlar için iri desenler ve perdeler içinde düz renkler tercih edilebilir. İki perde için aynı desenin farklı büyüklüklerini de deneyebilirsiniz. Perde borunuz için parlak krom iyi bir seçenek, boru bitişlerinde dilerseniz renkli topuzlar da kullanılabilir. Bu tarz dekoratif detaylar pencerenizin görünüşünü de yumuşatacaktır.
     
Stil önerisi
      Stor perdenizin kumaşı ile düz perdenizin kumaşını aynı ton, desen ve kumaştan seçerseniz keyifli bir uyum yakalayabilirsiniz.
     
Halka ve ray
      Halkalı ve raylı sistemde hem kalın perdenizi, hem de tülünüzü aynı anda asabilirsiniz. Dilerseniz en alta bağımsız bir jaluzi de taktırabilirsiniz.
     
İki farklı sistem
      Pencerenizde hem şıklık, hem de mahremiyet mi tercih ediyorsunuz? Bu sistem size iki farklı perde uygulamasını aynı pencerede kullanma imkanı sağlıyor. Ayrıca hem halkalı perde, hem de raylı tül birbirinden bağımsız olarak kolayca hareket edebiliyor. Her iki borunun da uçları ayrı olduğundan pencere bitişlerinde daha estetik geçişler yakalayabilirsiniz. Perdenizin boyunu yere kadar uzatırsanız daha zengin bir görüntü yakalarsınız.
     
Stil önerisi
      Modern bir tarz için stilize çiçek desenli perdeleri yine kendinden desenli tüllerle kombinleyerek kullanabilirsiniz.

 
Kaynak: evdöse